Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

RRSO – wszystko co powinieneś wiedzieć

RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wskaźnikiem, który pozwala nam ocenić całkowity koszt pożyczki. RRSO wyliczane jest na podstawie sumy pożyczki, którą otrzymaliśmy fizycznie a nie nominalnie z potrąceniem opłat i prowizji. Od jakiegoś czasu wszystkie oferty kredytów oraz pożyczek muszą obowiązkowo zawierać ten wskaźnik przy swoich prospektach reklamowych. RRSO pomaga nam zorientować się w rzeczywistym koszcie produktu.

RRSO - wszystko co powinieneś wiedzieć fot. 401(K)2013

RRSO – wszystko co powinieneś wiedzieć fot. 401(K)2013


Chyba każdy się przekonał, że podawane w reklamach banków oraz firm pożyczkowych wskaźniki oprocentowania nie mówią nam całej prawdy o rzeczywistych kosztach danej oferty a dotyczą jedynie tzw. oprocentowania nominalnego, które może być bardzo mylące i wynosić np. 0%. Do rzeczywistych kosztów pożyczki lub kredytu dochodzą jeszcze opłaty przygotowawcze, opłaty dodatkowe, prowizje, ubezpieczenia oraz inne koszty. W przypadku standardowych kredytów RRSO wynosi najczęściej 10-30%, pożyczki w parabankach są oprocentowane przeciętnie na 80%-120%, a „pożyczki chwilówki” mają RRSO dochodzące do 600% i więcej.

RRSO z zamierzenia miało ułatwić konsumentowi podjęcie decyzji o zaciągnięciu zobowiązania i pomóc w faktycznej ocenie konkurencyjności danej oferty. Aby wyliczyć RRSO trzeba wziąć po uwagę wszelkie dodatkowe koszty pożyczki takie jak opłaty, prowizje, ubezpieczenia, opłaty przygotowawcze itp. Trzeba przyznać, że wskaźnik ten jest miarodajny chociaż w przypadku pożyczek na krótki okres czasu może być szokująco wysoki i wprowadzać konsumenta w konsternację. Generalnie RRSO jest zawsze wyższe od podawanego przez przedsiębiorców oprocentowania nominalnego.

RRSO może wprowadzać w błąd

Wskaźnik RRSO może wprowadzać nas jednak błąd. Może dochodzić do sytuacji, w których kredyt, który jest tańszy może mieć wyższe RRSO od droższych kredytów proponowanych przez konkurencję. Możemy jednak założyć, że jeśli RRSO nie jest znacznie różne od podawanego przez firmę oprocentowania nominalnego to suma dodatkowych opłat nie jest zbyt wysoka. Pamiętajmy, że aby wyliczyć całkowity koszt pożyczki powinniśmy dodać jej wszystkie raty widniejące na jej symulacji. Wtedy poznamy jej rzeczywisty koszt.


Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.