Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Klienci chwilówek w nowych bazach informacyjnych

Coraz głośniej mówi się o stworzeniu odrębnej bazy z danymi klientów prywatnych firm pożyczkowych. Wspólna baza wszystkich pozabankowych instytucji finansowych miałaby pomagać w rzetelnej ocenie ryzyka kredytowego.

Nowa baza klientów parabanków fot. 2 Tax Credits / cc - www.flickr.com

Nowa baza klientów parabanków fot. 2 Tax Credits / cc – www.flickr.com

Szybka weryfikacja klientów

Już dziś, część parabanków opiera wydanie decyzji pożyczkowej o weryfikacje historii kredytowej w Biurze Informacji Gospodarczej, czy też Biurze Informacji Kredytowej. Te ostatnie biuro spotyka się rzadko, gdyż jest stosunkowo kosztowne. Sprawdza się jednak w przypadku zaciągania większych kwot. Co więcej znaczna ilość klientów nie widnieje w rejestrach, a co za tym idzie nie posiada historii kredytowej. Stworzenie nowej bazy umożliwi uwzględnienie większej ilości danych. Informacje te udogodniłyby ocenę zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców. Owa baza, powinna opierać się o stosowne zarządzenia Biur Informacji Gospodarczej.

Specjaliści szacują, że znaczna ilość osób mimo nie korzystania z usług banków, sięgnęła, bądź dopiero sięgnie po pożyczkę w prywatnej instytucji finansowej. Mimo, tego informacje o tych transakcjach nie zostają uwzględnione w Biurze Informacji Kredytowej. Informacje te docierają wyłącznie z banków. Koniecznością, więc jest stworzenie odrębnej bazy. Co więcej, uważa się, że już dawno powinno to nastąpić – wraz z pojawieniem się pierwszych firm pożyczkowych.

Aktualna sytuacja Polaków

Z ofert instytucji pożyczkowych korzysta nawet 1,5 miliona Polaków. W poprzednim roku ich zobowiązania sięgnęły 2,5 miliarda złotych.

Konsekwencje utworzenia bazy firm pożyczkowych

Zaciągnięcie kilku pożyczek, czy też niemożność spłacenia jednak w ustalonym terminie z pewnością wiązać się będzie z odmową udzielenia pożyczki. Sytuacja ta będzie adekwatna do tej, jaka jest aktualnie w systemie bankowym.

Niemniej jednak, bazy te będą również wzbogacone o pozytywne opinie względem każdego klienta. Wywiązanie się z warunków umowy, wiązać się będzie z pozytywną opinią. Wówczas dany klient może korzystać z przywilejów, takich jak na przykład niższe koszta związane z procesem pożyczkobrania. Co więcej, w sytuacji udostępniania tych danych państwowym bankom, możliwe byłoby budowanie własnej wierzytelności w oczach wszystkich instytucji finansowych.

Reakcje na pomysł stworzenia odrębnej bazy informacyjnej

Biuro Informacji Kredytowej stroni od wypowiadania się na ten temat. Niemniej jednak, uważają, że ich instrumenty bazowe pozwalają na kontrolę historii finansowej również klientów prywatnych firm pożyczkowych.

Pozabankowe firmy pożyczkowe w pełni popierają ten pomysł. Zahamowałoby to w pewnym stopniu pętlę zadłużenia wielu klientów, ale i uchroniłoby instytucje przed koniecznością sięgania po usługi firm windykacyjnych oraz rozpraw sądowych.

Z kolei prywatne firmy, które już podpisały umowę między innymi z Biurem Informacji Kredytowej uważają, że wolą współpracę z dotychczasową bazą, aniżeli nową, do tego jeszcze niesprawdzoną. Podpowiadają, że możliwym rozwiązaniem jest również rozwinięcie działalności między innymi Biura Informacji Gospodarczej.

Sytuacja stworzenia nowej bazy informacji o klientach prywatnych instytucji pożyczkowych z pewnością nakreśli nowe działania w udzielaniu i zaciąganiu pożyczek. Zmiany są w tym przypadku nieuniknione. Nie jest jednak wiadome, w którą stronę one się rozwiną. W pierwotnej wersji mają stanowić korzystny aspekt względem samych firm, ale i wszystkich klientów. Jak będzie w praktyce? Z pewnością czas pokaże.


Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.