Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Czy firmy pożyczkowe będą musiały przyjąć nowe wymogi?

Ministerstwo Finansów zabrało się za regulowanie działalności firm pożyczkowych. Wprowadzony zostanie nowy rejestr, wymogi oraz bardziej dotkliwe kary.

Nowe wymogi wobec firm pożyczkowych fot. Images_of_Money / cc

Nowe wymogi wobec firm pożyczkowych fot. Images_of_Money / cc

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić w życie rejestr firm pożyczkowych, dzięki czemu uregulowany zostanie rynek pożyczek pozabankowych. Komisji Nadzoru Finansowego mają zostać przyznane większe uprawnienia. Co więcej wyższe będą także kary związane z prowadzeniem działalności bankowej bez zezwolenia. Być może wprowadzony zostanie również limit maksymalnego kosztu kredytu. Na dzień dzisiejszy Ministerstwo nie jest w stanie określić dokładnie, jaki powinien być koszt związany z odsetkami od odsetek oraz odsetek za nieterminowe spłacanie zobowiązania. Najprawdopodobniej jednak wprowadzone zostanie ograniczenie maksymalnego kosztu kredytu, którego spłata spoczywać będzie na barkach potencjalnego pożyczkobiorcy zaciągającego zobowiązanie lub kredyt w placówce bankowej.

Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym proponuje wprowadzenie zwiększonego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad parabankami. Obecnie bowiem nie posiada on żadnych kompetencji to tego, aby wezwać podmiot podejrzany o prowadzenie działalności bankowej bez odpowiedniego zezwolenia o dostarczenie wymaganych dokumentów i informacji, które poświadczyć by mogły, jaki właściwie charakter ma dana działalność. Poszerzone uprawnienia umożliwiłyby Komisji występowanie właśnie z takim żądaniem.

KNF będzie miało także możliwość składania zawiadomień do prokuratury jeżeli dowiedzie, że analizowany przez niego podmiot działa w sposób niezgodny z prawem. Dzięki tak szybkiej reakcji będzie można skuteczniej namierzać i karać firmy, które prowadzą działalność pozabankową, a więc polegającą na przyjmowaniu depozytów bez wymaganego zezwolenia. Proponowane zmiany dotyczyć będą również kar, a dokładniej – mają ulec one zaostrzeniu. Obecnie, za nieprzestrzeganie prawa w tym temacie podmiotowi grozi kara do 3 lat więzienia, a także 5 milionów grzywny. Jeżeli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, kara ta zwiększy się do lat 5-ciu i 10 milionów grzywny.

Ministerstwo chce także wprowadzić zmiany dotyczące samego rejestru firm pożyczkowych. Według obowiązującego prawa podmioty, które zajmują się udzielaniem pożyczek, a nie są bankami, nie są narażone na wygórowane wymogi rejestracyjne – swoją działalność zgłaszają do ewidencji działalności gospodarczej. Przez to właśnie, potencjalny klient nie ma żadnej możliwości sprawdzenia wiarygodności podmiotu, z którym chce podpisać umowę. Dzięki wprowadzeniu rejestru firm automatycznie zwiększy się bezpieczeństwo klientów poprzez wyeliminowanie firm, których działalność opiera się na oszustwie (niektóre firmy pobierają na przykład opłaty przygotowawcze a później kończą swoją działalność bez wypłacenia klientowi obiecanego kredytu).,/p>

Dzięki tym zmianom z jednej strony zwiększy się bezpieczeństwo klientów. Firma, która będzie chciała wejść na rynek pożyczkowy wpisana zostanie do rejestru dopiero wówczas, gdy spełni wymagane w prawie wymogi organizacyjne i finansowe. Poprzez takie działanie potencjalni pożyczkobiorcy zyskają pewność, że wybrana przez nich firma ma odpowiedni kapitał, by faktycznie pozwolić sobie na udzielenie pożyczki. Z drugiej spadnie ilość małych firm wchodzących na rynek pożyczek. Coś kosztem czegoś…

Pomysł Ministerstwa Finansów bardzo szeroko obejmuje cały rynek dlatego przed jego wdrożeniem w życie wymagane są szczegółowe konsultacje oraz precyzyjna i rzetelna analiza. Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego są zdania, że warto zaciągnąć opinii innych podmiotów, szczególnie w takich kwestiach jak rejestr firm pożyczkowych, rozszerzanie uprawnień KNF, podwyższanie sankcji karnych za prowadzenie działalności bez zezwolenia oraz kwestie związane z kosztami kredytów.


Komentarze

  1. Czy firmy pożyczkowe będą musiały przyjąć nowe wymogi regulacyjne w najbliższej przyszłości?

  2. Witam.
    Pilnie potrzebuje pożyczyć 23000
    Czy ktoś może mi pomóc?

Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.