Ministerstwo Finansów zabrało się za regulowanie działalności firm pożyczkowych. Wprowadzony zostanie nowy rejestr, wymogi oraz bardziej dotkliwe kary.
Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić w życie rejestr firm pożyczkowych, dzięki czemu uregulowany zostanie rynek pożyczek pozabankowych. Komisji Nadzoru Finansowego mają zostać przyznane większe uprawnienia. Co więcej wyższe będą także kary związane z prowadzeniem działalności bankowej bez zezwolenia. Być może wprowadzony zostanie również limit maksymalnego kosztu kredytu. Na dzień dzisiejszy Ministerstwo nie jest w stanie określić dokładnie, jaki powinien być koszt związany z odsetkami od odsetek oraz odsetek za nieterminowe spłacanie zobowiązania. Najprawdopodobniej jednak wprowadzone zostanie ograniczenie maksymalnego kosztu kredytu, którego spłata spoczywać będzie na barkach potencjalnego pożyczkobiorcy zaciągającego zobowiązanie lub kredyt w placówce bankowej.
Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym proponuje wprowadzenie zwiększonego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad parabankami. Obecnie bowiem nie posiada on żadnych kompetencji to tego, aby wezwać podmiot podejrzany o prowadzenie działalności bankowej bez odpowiedniego zezwolenia o dostarczenie wymaganych dokumentów i informacji, które poświadczyć by mogły, jaki właściwie charakter ma dana działalność. Poszerzone uprawnienia umożliwiłyby Komisji występowanie właśnie z takim żądaniem.
KNF będzie miało także możliwość składania zawiadomień do prokuratury jeżeli dowiedzie, że analizowany przez niego podmiot działa w sposób niezgodny z prawem. Dzięki tak szybkiej reakcji będzie można skuteczniej namierzać i karać firmy, które prowadzą działalność pozabankową, a więc polegającą na przyjmowaniu depozytów bez wymaganego zezwolenia. Proponowane zmiany dotyczyć będą również kar, a dokładniej – mają ulec one zaostrzeniu. Obecnie, za nieprzestrzeganie prawa w tym temacie podmiotowi grozi kara do 3 lat więzienia, a także 5 milionów grzywny. Jeżeli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, kara ta zwiększy się do lat 5-ciu i 10 milionów grzywny.
Ministerstwo chce także wprowadzić zmiany dotyczące samego rejestru firm pożyczkowych. Według obowiązującego prawa podmioty, które zajmują się udzielaniem pożyczek, a nie są bankami, nie są narażone na wygórowane wymogi rejestracyjne – swoją działalność zgłaszają do ewidencji działalności gospodarczej. Przez to właśnie, potencjalny klient nie ma żadnej możliwości sprawdzenia wiarygodności podmiotu, z którym chce podpisać umowę. Dzięki wprowadzeniu rejestru firm automatycznie zwiększy się bezpieczeństwo klientów poprzez wyeliminowanie firm, których działalność opiera się na oszustwie (niektóre firmy pobierają na przykład opłaty przygotowawcze a później kończą swoją działalność bez wypłacenia klientowi obiecanego kredytu).,/p>
Dzięki tym zmianom z jednej strony zwiększy się bezpieczeństwo klientów. Firma, która będzie chciała wejść na rynek pożyczkowy wpisana zostanie do rejestru dopiero wówczas, gdy spełni wymagane w prawie wymogi organizacyjne i finansowe. Poprzez takie działanie potencjalni pożyczkobiorcy zyskają pewność, że wybrana przez nich firma ma odpowiedni kapitał, by faktycznie pozwolić sobie na udzielenie pożyczki. Z drugiej spadnie ilość małych firm wchodzących na rynek pożyczek. Coś kosztem czegoś…
Pomysł Ministerstwa Finansów bardzo szeroko obejmuje cały rynek dlatego przed jego wdrożeniem w życie wymagane są szczegółowe konsultacje oraz precyzyjna i rzetelna analiza. Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego są zdania, że warto zaciągnąć opinii innych podmiotów, szczególnie w takich kwestiach jak rejestr firm pożyczkowych, rozszerzanie uprawnień KNF, podwyższanie sankcji karnych za prowadzenie działalności bez zezwolenia oraz kwestie związane z kosztami kredytów.
Czy firmy pożyczkowe będą musiały przyjąć nowe wymogi regulacyjne w najbliższej przyszłości?
Witam.
Pilnie potrzebuje pożyczyć 23000
Czy ktoś może mi pomóc?