Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Jak dobrze wybrać pożyczkę?

Potrzebne Ci są pieniądze? Popsuła Ci się lodówka, masz dziurę w domowym budżecie, a może czeka Cie remont mieszkania? Nie posiadasz oszczędności, rodzina także nie może pomóc, więc zdecydowałeś, że zaciągniesz pożyczkę gotówkową. Pamiętaj jednak, że musisz dobrze przemyśleć swój wybór, żeby nie zagubić się w gąszczu ofert i wybrać tą najlepszą dla siebie.

Jak właściwie wybrać pożyczkę? fot. kenteegardin / cc

Jak właściwie wybrać pożyczkę? fot. kenteegardin / cc

Dobrze to przemyśl

Decyzja o wyborze pożyczki musi być dobrze przemyślana. Przeanalizuj swoją sytuację ekonomiczną i odpowiedz sobie na pytanie czy pożyczka rzeczywiście jest Ci konieczna i czy za bardzo nie zrujnuje Twojego domowego budżetu. Musi Cię być stać na spłatę rat, ponieważ to, że pozyskasz pożyczkę to jeszcze nie wszytko, musisz ją przede wszystkim w terminie zwrócić. W razie jakichkolwiek wątpliwości, jeżeli możesz, to wstrzymaj się z zaciąganiem pożyczki, przyjdzie lepszy moment.

Sprawdź całkowity koszt pożyczki

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru pożyczki postaraj się porównać jak najwięcej ofert różnych firm finansowych dostępnych na naszym rynku. Zestawiając ze sobą oferty, weź pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale rzeczywisty koszt pożyczki. Na całkowity koszt, obok oprocentowania ma wpływ prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie itd. Przed podpisaniem umowy należy wiedzieć ile będzie naprawdę kosztować pożyczka, wartość samego oprocentowania nie wskaże nam ostatecznej ceny. Zawsze możemy z takim zapytaniem zwrócić się do pracownika instytucji, aby przeprowadził symulację kosztów pożyczki. W ten sposób na pewno wybierzemy najtańszą i najbardziej dla nas opłacalną ofertę.

Bądź ostrożny do promocji

Musisz być bardzo ostrożny jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju promocje. Upewnij się przede wszystkim czy promocja przyznawana jest na określony czas, czy na cały czas trwania umowy. Jeżeli promocyjne warunki zostaną przyznane Ci tylko na pewien okres, to dokładnie dowiedz się jakie później będą obowiązywać. Miej świadomość, że wielu pożyczkodawców kusi swoich klientów różnymi promocjami, aby po ich zakończeniu podnieść tak koszty, żeby w ogólnym rozrachunku wyrównać starty poniesione w skutek przyznania preferencyjnych warunków. Bądź bardzo przeczulony na wszelkiego rodzaju przedpłaty! Jeżeli jakakolwiek firma uzależnia przyznanie pożyczki od dokonania jakiejś opłaty, nawet symbolicznej sumy, lepiej zrezygnuj z danego pożyczkodawcy. Firma, która nie podaje wszystkich swoich danych np. adresu, nazwy itd. łamię prawo, więc również nie korzystaj z jej usług.

Dokładnie czytaj umowę

Dużym błędem, jaki zdarza się popełniać pożyczkobiorcom jest nieczytanie umowy. Często podpisujemy ją w dużym pośpiechu, nawet bez „rzucenia okiem”, nie wspominając już o wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu każdego punktu. Wiedzmy, że oferty pożyczkowe i zapisy umowy mogą się od siebie bardzo różnić, dlatego to w naszym interesie leży, żeby bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Wszystkie zapisy bezwzględnie muszą być dla nas jasne! Pamiętajmy, że jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy je wyjaśnić z przedstawicielem firmy jeszcze przed złożeniem podpisu. Zwróć uwagę na punkty, które są zapisane mniejszym drukiem! Każda umową kredytowa zawiera wiele informacji, danych, dlatego możemy w tym wszystkim się pogubić. Pamiętaj, że nie musisz od razu podpisywać umowy, jeżeli jest taka konieczność możesz ją nawet czytać kilka dni, do momentu aż wszytko będzie dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Możesz swoją umowę porównać z jakimś podobnym wzorcem umowy. Jeżeli będą zbliżone, będziesz miał pewność, że firma jest uczciwa.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Staraj się unikać nieznanych firm, najlepiej decydować się na sprawdzonych i rzetelnych pożyczkodawców, którzy mają ugruntowana pozycję na rynku pożyczkowym i posiadają na swoim koncie już bardzo dużą ilość klientów. Zwróćmy uwagę czy w umowie jasno jest zapisane ile wynoszą koszty pożyczki, miesięczna rata. Czy zawarte są jakieś zapisy o dodatkowych opłatach. Pamiętajmy, żeby nie podpisywać umowy, która zawiera stwierdzenia: „mogą pojawić się inne opłaty, jeśli…” Musimy wiedzieć ile dokładnie za co płacimy i ile. Kiedy w razie naszych zapytań, przedstawiciel firmy zataja jakieś ważne informacje i nie chce udzielić nam konkretnej odpowiedzi to znak, że firma jest nierzetelna. Zadawanie pytań dobrze o nas świadczy, dlatego nie bójmy się pytać! Możemy poprosić kogoś z rodziny lub znajomego, żeby był z nami podczas zaciągania pożyczki, jeżeli robimy to po raz pierwszy. Na pewno będzie to dla nas psychiczne wsparcie, a często także taka osoba może być bardziej kompetentna i obyta na rynku finansowym, która oceni wszystko na chłodno. W sytuacji, kiedy pożyczkodawca nie będzie chciał się zgodzić na obecność osoby trzeciej, motywując to ochroną danych osobowych, to jasny znak, że firma nie rozumie lub celowo źle interpretuje ustawę o ochronie danych osobowych. Bowiem przepisy chronią wszelkie informacje o klientach przed przetwarzaniem i wykorzystywaniem ich przez zewnętrzne podmioty. To nasz decyzja, czy wyrażamy zgodę na obecność osoby trzeciej!

Ważne wskazówki dla pożyczkobiorcy

Przedstawiamy kilka dobrych rad dla każdego świadomego klienta:

 • Poznaj rzeczywisty koszt pożyczki
 • Bardzo dokładnie czytaj umowę
 • Dowiedz się o wszystkich kosztach i opłatach
 • Nie bój się pytać, wyjaśniaj wszelkie wątpliwości przed podpisaniem umowy
 • Zapoznaj się ze swoimi prawami pożyczkobiorcy
 • Poproś kogoś zaufanego, żeby Ci towarzyszył
 • Wybieraj sprawdzone i zaufane firmy
 • Jeżeli masz taką możliwość negocjuj
 • Miej świadomość, że masz pełne prawo odstąpić od umowy
 • Nie spiesz się, pośpiech to zły doradca
 • Przeanalizuj dokładnie wszelkie oferty promocyjne
 • Pamiętaj, że przedstawiciel firmy jest od tego, żeby udzielić Ci wszelkich informacji
 • Jeżeli firma nie szanuje Cie lub nie spełnia Twoich oczekiwań idź do konkurencji
 • Porównaj wiele ofert pożyczkowych
 • Zajrzyj do internetu i porównaj oferty online
 • Zapoznaj się z opiniami innych pożyczkobiorców, poczytaj fora, popytaj znajomych
 • Oceń realnie swoją kondycję finansową
 • Nie godż się  na żadne przedpłaty


Komentarze

 1. Zanim zdecyduje się na niebankową pożyczkę, czy mogę prosić o odp na te pytania:

  1. Jaką kwotę pożyczki potrzebuję i na jaki okres czasu?
  2. Jaka jest całkowita kwota do spłacenia po uwzględnieniu odsetek i ewentualnych dodatkowych opłat?
  3. Jakie są warunki spłaty pożyczki? Czy rata będzie stała przez cały okres spłaty czy może się zmieniać?
  4. Jakie są zasady przedłużenia terminu spłaty w przypadku trudności finansowych?
  5. Jakie są koszty związane z przedterminową spłatą pożyczki? Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych opłat?
  6. Jaki jest oprocentowanie pożyczki? Czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienna stawka rynkowa?
  7. Jakie są wymagane dokumenty i warunki przyznania pożyczki? Czy jestem w stanie spełnić te wymogi?
  8. Czy istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia od utraty pracy lub innych nieprzewidzianych zdarzeń?
  9. Jakie są opinie innych klientów na temat danej instytucji finansowej udzielającej pożyczki?
  10. Czy instytucja finansowa jest licencjonowana i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi?

Zostaw komentarz

Porady

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.