Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Jak działa firma zarządzająca wierzytelnościami?

Firma, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami działa na zlecenie swoich klientów bądź też ma prawo działać w imieniu własnym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jej funkcjonowaniu.

Działanie firmy zarządzającej wierzytelnościami fot. Victor1558

Działanie firmy zarządzającej wierzytelnościami fot. Victor1558

Sposób działania firmy windykacyjnej

Firma chcąca odzyskać należności klientów takich jak banki, operatorzy telefoniczni itd. działa w tak zwanym systemie inkaso. Po podpisaniu umowy z klientem, w której zobowiązuje się na piśmie do odzyskania długu, przystępuje do podjęcia odpowiednich czynności w ramach postępowania przedsądowego, czyli polubownego. Postępowanie to opiera się na wysyłce pism wzywających do zapłaty przez dłużnika zobowiązania, czy kontaktowania się z nim telefonicznie. Może polegać również na bezpośrednich wizytach uprawnionych do tego osób.

Firma, która zarządza wierzytelnościami na podstawie prawa kodeksu cywilnego, może nabyć zadłużenie, a w następnej kolejności podejmować wszystkie niezbędne czynności, mające na celu dochodzenie zapłaty długu, ale już z pozycji wierzyciela. Czynności, które mają na celu odzyskanie należności opierają się na takich samych zasadach co w przypadku systemu inkaso. Ale wiedzmy, że w tego rodzaju przypadkach firma windykacyjna ma większe pole do manewru, może działać bardziej elastycznie i być skłonna do większych negocjacji z dłużnikiem. Na przykład dług może rozłożyć na dogodne do zwrotu raty, tak aby osoba zadłużona miała możliwość sukcesywnego spłacania długu.

Oferty - Jak działa firma zarządzająca wierzytelnościami?

 • Oferujemy ekspresowe i bezpieczne...

  Oferujemy ekspresowe i bezpieczne pożyczki na dowód po przesłaniu bezpłatnego wniosku online Jeżeli potrzebujesz szybkiej gotówki na już, dobrze trafiłeś!…zobacz ofertę »

Gdzie ma złożyć reklamację osoba zadłużona?

Dłużnik chcący złożyć reklamację powinien skontaktować się z firmą zarządzającą wierzytelnościami, bowiem każda tego typu firma posiada działy, w jakich przyjmowane są reklamacje. Wszelkie nasze wątpliwości powinny zostać rozwiane i każda osoba ma prawo otrzymać wyjaśnienia. W sytuacji, kiedy dłużnik nie będzie zadowolony z rozwiązania swojego problemu, ma możliwość skierować skargę do innych organów. Wybór organu, do którego dłużnik chce złożyć reklamację na czynności firmy windykacyjnej zależy od okoliczności danej sprawy. W momencie, gdy istnieje przypuszczenie o naruszeniu praw i interesów konsumentów właściwym organem jest Miejski bądź Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów. Można także zgłosić zażalenie do Komisji Etyki, która działa przy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych pod warunkiem, że firma zarządzająca należnościami należy do KPF. Wystosowanie powództwa do sądu powszechnego o naruszenie praw zadłużonego to kolejny skuteczny sposób obrony praw dłużnika.

Jaką rolę pełni doradca firmy obsługującej zadłużenie?

Udzielenie pomocy wszystkim zadłużonym w pokonaniu ciężkiej sytuacji należy do zadań doradcy firm obsługujących zadłużenia. Główną funkcją doradcy jest dokonanie wszelkich starań, aby interwencja komornika nie była konieczna oraz żeby sprawa została rozwiązana polubownie. Doradca pomoże także odszukać najlepszy sposób na zwrot zadłużenia. Pamiętajmy, że skierowanie sprawy na drogę sądową i do egzekucji komorniczej to naprawdę ostateczność w momencie, kiedy nie ma żadnej dobrej woli ani chęci porozumienia zadłużonego z wierzycielem. Jedna z największych korzyści ze współpracy z firmą, która obsługuje zadłużenie to pomoc w spłacie długu. Panuje powszechna, bardzo nieprawdziwa opinia, co do działania tego typu firm. Wielu z nas na samą myśl przychodzą do głowy tylko listy i telefony ponaglające do spłaty i w końcu pozew sądowy. Podczas gdy firmy windykacyjne mogą dostosować wielkość spłacanych rat zobowiązania do obecnej sytuacji finansowej osoby zadłużonej. Firma gotowa jest szukać rozwiązań, dostosowanych do kondycji dłużnika, aby na drodze polubownej, bez interwencji sądu i komornika zostały spłacone wszelkie długi, bez ponoszenia dodatkowymi kosztów.


Komentarze

 1. 1. Jakie są podstawowe zadania firmy zarządzającej wierzytelnościami?
  2. Jakie są główne metody i strategie, jakimi firma zarządzająca wierzytelnościami dochodzi do odzyskania wierzytelności?
  3. Jak firma zarządzająca wierzytelnościami identyfikuje i kontaktuje się z dłużnikami?
  4. Jakie narzędzia i systemy są wykorzystywane przez firmę zarządzającą wierzytelnościami do monitorowania i śledzenia procesu odzyskiwania wierzytelności?
  5. Jak firma zarządzająca wierzytelnościami podejmuje działania prawne w celu odzyskania wierzytelności?
  6. Jakie są koszty związane z korzystaniem z usług firmy zarządzającej wierzytelnościami?
  7. Jak długo firma zarządzająca wierzytelnościami podejmuje działania w celu odzyskania wierzytelności?
  8. Jak firma zarządzająca wierzytelnościami informuje o postępach w procesie odzyskiwania wierzytelności?
  9. Jak firma zarządzająca wierzytelnościami podejmuje działania w okolicznościach, gdy dłużnik nie ma możliwości spłaty całej wierzytelności?
  10. Jakie są najważniejsze wskaźniki sukcesu dla firmy zarządzającej wierzytelnościami?

 2. Gwarancja szybkich pieniędzy bez badania BIK, KRD, BIG, ERIF

  Oferujemy ekspresowe i bezpieczne pożyczki na dowód po przesłaniu bezpłatnego wniosku online

  Jeżeli potrzebujesz szybkiej gotówki na już, dobrze trafiłeś! wystarczy napisać komentarz! Określ ile potrzebujesz i na jaki okres czasu!

  BŁYSKAWICZNA KASA NAWET DO 40 000ZŁ!

  Udzielamy pożyczek:
  * bez BIK
  * dla osób z komornikiem
  * dla osób bez stałych dochodów
  * dla osób zadłużonych

  Gwarantujemy!
  * środki na koncie jeszcze tego samego dnia
  * bez weryfikacji BIK
  * brak zadawania pytań
  * pełna dowolność wydania środków

  CZEKAMY NA TWÓJ ODZEW W KOMENTARZU!

Zostaw komentarz

Porady

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.