Firma pożyczkowa ma obowiązek weryfikacji Twojej wiarygodności finansowej. Wszelkie sformułowania użyte na portalu iPozyczka.pl takie jak "bez weryfikacji/sprawdzania BIK/baz/biur kredytowych" oznaczają jedynie, że masz szansę otrzymać pożyczkę nawet przy problemach z zadłużeniem.

Nie poręczaj pożyczek

Nierzadko zdarza się tak, że bliska osoba, czy to ktoś z rodziny czy to najbliższy przyjaciel, prosi nas o podżyrowanie pożyczki. Często także robimy to bez większego przemyślenia. Mimo, iż żyrowana kwota jest bardzo wysoka do głowy nam nawet nie przychodzi, że w przyszłości to my będziemy mieli problemy z jej spłacaniem. Niestety, życie pisze różne scenariusze.

Nie poręczaj lekkomyślnie pożyczek bo możesz tego gorzko żałować fot. Victor1558 / cc

Nie poręczaj lekkomyślnie pożyczek bo możesz tego gorzko żałować fot. Victor1558 / cc

Dług – zarówno mój, jak i twój

Decyzja o podżyrowaniu pożyczki powinna być bardzo dobrze przemyślana. Przed podpisaniem umowy należy sobie zdawać sprawę z tego, że to osoba, której pomagamy zostaje z pieniędzmi, a my tylko i wyłącznie z długami. A ryzyko rośnie wraz ze wzrostem pożyczanej sumy. Banki potrzebują poręczycieli by ci, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów rozpoczęli spłacanie długu za głównego pożyczkobiorcę.

Bank nie interesują się tym, z jakich przyczyn przestał on spłacać zaciągnięte zobowiązanie i kiedy tylko zauważą braki na koncie zwracają się prosto do poręczyciela. W przypadku, w którym odmówi on spłacania nie swojej pożyczki bank ma prawo zająć mu pensję, emeryturę lub też zająć majątek.

Jak więc bezpiecznie udzielić poręczenia nie wchodząc na przysłowiową minę?

W przypadku, w którym podjęliśmy decyzję o podżyrowaniu pożyczki należy przede wszystkim zadbać o to, by jej warunki były dla nas jak najbardziej korzystne. Za wszelką cenę należy dopilnować, by ewentualna umowa zawierała precyzyjne zapisy regulujące zakres oraz wysokość związanego z tym zobowiązania. W szczególności należy więc jak najbardziej ograniczyć swoją odpowiedzialność na przykład tylko i wyłącznie do głównej kwoty omijając odsetki kredytowe oraz te związane z opóźnieniem w spłacie.

Poza tym przydałoby się zastrzec w umowie, że poręczyciel będzie odpowiadał za dług dopiero w momencie, gdy egzekucja z majątku głównego pożyczkobiorcy okaże się nie do wykonania. Przy takim obrocie sprawy bank zobowiązany będzie do ściągnięcia zadłużenia w pierwszej kolejności od pożyczkobiorcy, później dopiero do żyranta.

Przed podpisaniem umowy należałoby jeszcze zagwarantować sobie prawo udzielenia przez bank informacji o wystąpieniu pierwszych problemów ze spłatą zobowiązania. Dzięki temu będziemy mieli troszeczkę czasu na opanowanie sytuacji na przykład poprzez rozmowę z pożyczkobiorcą lub samodzielne spłacania rat przez co unikniemy wysokich odsetek.

Jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie pożyczkowej należy ją bardzo dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy faktycznie znajdują się w niej wszystkie oczekiwane przez nas zapisy.

Co po spłaceniu długu?

Jeżeli spłaciłeś dług za głównego pożyczkobiorcę masz szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Na początku należy wystąpić o dobrowolne wezwanie do spłaty. W przypadku braku porozumienia można oddać sprawę do sądu. Należy wówczas przedstawić umowę o pożyczkę oraz dowód spłaty zobowiązania. Wówczas sąd ustali równowartość wszystkich poniesionych kosztów, zarówno tych związanych z długiem, jak i z kosztami sądowymi. Później sprawę przejmie komornik.


Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.