Firma pożyczkowa ma obowiązek weryfikacji Twojej wiarygodności finansowej. Wszelkie sformułowania użyte na portalu iPozyczka.pl takie jak "bez weryfikacji/sprawdzania BIK/baz/biur kredytowych" oznaczają jedynie, że masz szansę otrzymać pożyczkę nawet przy problemach z zadłużeniem.

Pożyczka dla firm od osób fizycznych

Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości związanych z zaciągnięciem pożyczki. Wiele alternatyw mają również przedsiębiorcy, którzy nie koniecznie muszą zwracać się z wnioskiem od razu do banków czy agencji kredytowych. Pożyczka nie jest umową profesjonalną dlatego może być udzielana przez pełnoletnie osoby fizyczne.

Pożyczka dla firm od osób fizycznych fot. Images_of_Money / cc

Pożyczka dla firm od osób fizycznych fot. Images_of_Money / cc

To główna różnica między pożyczką a kredytem – ta druga opcja bowiem jest zastrzeżona tylko i wyłącznie dla banków. Co jest największym atutem umowy pożyczki? Jest nim możliwość (nie konieczność) nieodpłatnego udostępniania środków finansowych. Kredyt natomiast jest płatny, gdyż wymaga tego ustawa o prawie bankowym. Ciężko jednak oczekiwać, że wszystkie agencje finansowe występujące na rynku będą udzielać pożyczek całkowicie za darmo. Ta forma pożyczkowania ma swoje zastosowanie tylko w przypadku osób, które podpisują umowę nieodpłatnej pożyczki z pożyczkodawcą ze względu na zażyłość, więzy rodzinne bądź przyjaźń.

Formalności

Umowa pożyczki może być zawarta w sposób ustny. Jednak możliwość ta została dopuszczona tylko w przypadku umów, których przedmiotem jest kwota nie przekraczająca 500 złotych. Pożyczkobiorca zobowiązany będzie w takim przypadku do zwrócenia całkowitej kwoty w przeciągu sześciu miesięcy od daty wypłaty środków. Przepisy regulują również możliwość odstąpienia pożyczającego od umowy oraz odmówienia przekazania gotówki w przypadku, kiedy stan majątkowy pożyczkobiorcy wskazuje, że pożyczona kwota nie byłaby zwrócona. Reguła ta nie ma zastosowania w przypadku, w którym pożyczający doskonale zdawał sobie sprawę ze złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy w momencie podpisywania umowy lub mógł w bardzo łatwy sposób uzyskać informacje potwierdzające ten fakt.

Podatki

Umowa pożyczki rodzi również konsekwencje w temacie prawa podatkowego. Zawarcie tejże umowy wpływa realnie na wymiar podatku PIT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeżeli chodzi o PIT, pożyczkobiorca zobowiązany jest do uiszczenia podatku w wysokości 2 % od pożyczonej kwoty. Ma on na to dwa tygodnie.

Konieczność uiszczenia podatków wynikających z czynności cywilnoprawnych nie występuje w sytuacji, w której pożyczki udziela podmiot prowadzący działalność gospodarczą w tymże zakresie (biura pożyczkowe) oraz, gdy całkowita kwota pożyczonych środków tej samej osobie nie wynosi więcej niż 1000 złotych.
W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych konieczność naliczenia oraz odprowadzenie zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 % odsetek leży po stronie firmy, która daje środki osobie fizycznej. W takiej sytuacji przedsiębiorca zobligowany jest do złożenia deklaracji PIT-8AR do końca stycznia następnego roku.


Zostaw komentarz

Najnowsze komentarze

Gros Kapitał z obsługą domowa lub przelewem na konto

Piotr

Gros Kapitał z obsługą domowa lub przelewem na konto

Paweł K

Euro Providus – tania pożyczka w domu klienta do 5000 złotych

Marcin M

Euro Providus – tania pożyczka w domu klienta do 5000 złotych

Jakub J

Euro Providus – tania pożyczka w domu klienta do 5000 złotych

JANNNN