Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Pożyczka hipoteczna czy kredyt?

Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, czy sposobie bycia, każdy potrzebuje w pewnym momencie dodatkowego wsparcia pieniężnego. Nie musi ono być poparte koniecznością zakupu bardzo potrzebnej rzeczy, czy utratą pracy. Niekiedy gotówka potrzebna jest nawet do prywatnej inwestycji. W takim wypadku otworem stoją dwa rozwiązania. Pierwsze to pożyczka hipoteczna. Z kolei drugie to bardziej zaawansowany kredyt hipoteczny. Na co się zdecydować?

Lepsza pożyczka hipoteczna czy kredyt? Jakiego wyboru dokonać?

Lepsza pożyczka hipoteczna czy kredyt? Jakiego wyboru dokonać?

Różnice pomiędzy pożyczką a kredytem

Bardzo często dochodzi do popełnienia podstawowego błędu. Znaczna część społeczeństwa w ogóle nie odróżnia pożyczki od kredytu. Faktem jest, że skupiają się na podobnych zasadach, ponieważ w obu przypadkach chodzi o otrzymanie dodatkowej gotówki poprzez powstanie zadłużenia. Pamiętać jednak należy, że kredyty podlegają przepisom prawa bankowego. Z kolei pożyczki to domena zawarta w kodeksie cywilnym. Specjaliści uważają również, że w przypadku kredytów gotówka jest przekazywana do dyspozycji kredytobiorcy, zaś przy pożyczkach stają się one na pewien okres własnością pożyczkobiorcy.

Porównanie pożyczki hipotecznej i kredytu

Bardzo rażącą różnicą pomiędzy pożyczkami hipotecznymi a kredytami jest ich koszt. Przeanalizować wówczas należy przede wszystkim wszelkie opłaty, prowizje, czy oprocentowanie. Nie bez różnicy pozostaje także RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co ciekawe, w przypadku kredytów hipotecznych jest ono zdecydowanie wyższe, aniżeli w przypadku pożyczek.

Warto jednak również pamiętać, że zarówno pożyczki, jak i kredyty hipoteczne są zdecydowanie korzystniejsze pod względem finansowym, jak ich gotówkowe odpowiedniki. Przekładając różnicę na gotówkę, jest to równowartość kilku tysięcy złotych. Skąd taka różnica? Wynika ona przede wszystkim z faktu bezpiecznego zabezpieczenia spłaty zobowiązania w postaci nieruchomości. Mimo, że hipoteka wiąże się z dodatkowymi formalnościami, a co za tym idzie kosztami, w procesie finansowym zanikają i wychodzą na plus pożyczkobiorcy.


Komentarze

  1. Jaka jest różnica między pożyczką hipoteczną a kredytem? Co lepiej wybrać? Chciałbym pożyczyć 150 000 zł
    Czekam na info

  2. Witam. Pilnie szukam pożyczki hipotecznej na 100 000 zł
    Czekam na kontakt

Zostaw komentarz