Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Pożyczka w świetle prawa

Konieczność posiadania większej ilości środków pieniężnych bywa coraz trudniejsze. Drogie życie przyczynia się do tego, że oszczędzanie stało się czymś mało spotykanym. Aby jednak wesprzeć swój budżet domowy, koniecznością staje się zaciągniecie pożyczki.

Pożyczka w świetle prawa

Pożyczka w świetle prawa

Co jednak zrobić w sytuacji braku możliwości jej spłaty? Warto w tym przypadku znać chociażby podstawowe przepisy prawa.

Pożyczka od podstaw

Pożyczka gotówkowa to nic innego jak swojego rodzaju umowa pomiędzy dwiema stronami. Wówczas wierzyciel pod postacią pożyczkodawcy dobrowolnie przekazuje część swoich pieniędzy dłużnikowi, czyli pożyczkobiorcy. Ten ostatni tym samym zobowiązuje się do zwrotu całej sumy w ustalonym terminie.

Sporządzenie pisemnej umowy

Mimo, że umowa pożyczkowa może przejawiać dowolną formę, należy pamiętać o kilku zasadach. W przypadku pożyczki większej aniżeli 500 złotych, należy sporządzić umowę na piśmie. Chroni to strony przed niechcianymi komplikacjami i oszustwami. Jest ona niejako zabezpieczeniem, które pomaga udowodnić racje.

Co prawda pożyczka bez sporządzenia umowy nie jest nielegalna, niemniej jednak stanowić to może źródło problemów. Urząd Skarbowy może uznać, że konsument posiada nielegalne źródło pieniędzy, które skrupulatnie ukrywa.

Zapisy w umowie

W umowie powinno być zawarte wiele, bardzo istotnych kwestii. Wliczyć do nich można:

 • aktualne dane stron,
 • precyzyjnie określona kwota przedmiotu danej umowy,
 • dokładny termin zwrotu pożyczki,
 • jasny sposób spłaty, gdyż istnieje możliwość rozłożenia na raty,
 • wysokość oprocentowania,
 • sposób naliczenia odsetek za zwłokę.

Co więcej, warto zatroszczyć się o zarejestrowanie umowy w stosownym Urzędzie Skarbowym.

Kluczowe aspekty pożyczek

Bardzo ważne jest również określenie warunków podczas wcześniejszej spłaty. Niektórzy pożyczkodawcy chcą zarobić na odsetkach, przez co będą chcieli uniknąć jej szybszego oddania.

Istotne jest również przedawnienie, które następuje po upływie aż dziesięciu lat. Z kolei do umorzenia dochodzi podczas ugody przed sądowej.


Komentarze

 1. U nas zaciągniesz bezpieczną pożyczkę od ręki

  Zapewniamy legalne usługi pożyczkowe zgodne z obowiązującym prawem. Szybko i bezpiecznie otrzymaj potrzebną gotówkę. Skontaktuj się z nami już teraz!

 2. A jaka firma udziela tego typu pożyczek, gdzie wszystko jest zgodne z prawem? Czy ktoś może mi doradzić najlepszy parabank?

Zostaw komentarz

Porady

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

 • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.