Utrata dokumentów to duży problem – dowód osobisty, prawo jazdy, karty bankomatowe to najczęściej ginie z wraz z portfelami Polaków. Kiedy jednak zorientujemy się, że nie mamy ich przy sobie powinniśmy natychmiastowo działać. Ostatnimi czasy bowiem wzrosła liczba wyłudzonych pożyczek na podstawie skradzionych dokumentów.
Pożyczki wyłudzone na podstawie skradzionych dokumentów
Skradziony bądź zgubiony dowód osobisty to bardzo często niemały problem. Coraz częściej słyszy się historie zwykłych Polaków, którzy przez swoją nieuwagę lub zwykły pech zostali pożyczkobiorcami, lecz w rzeczywistości nigdy nie zaciągali żadnej pożyczki. Na potwierdzenie naszych słów przytoczymy szybko historię Pani Katarzyny z Mińska Mazowieckiego. Pewnego dnia bowiem otrzymała ona korespondencję z jednego z parabanków, w której wymagano od niej natychmiastowego spłacenia zadłużenia. Na początku Pani Katarzyna uznała, że to jakaś pomyłka, w końcu żadnej pożyczki nie zaciągała.
Szybko jednak przypomniała sobie, że pod koniec czerwca zgubiła torebkę, w której znajdował się dowód osobisty i karta bankomatowa. Oczywiście natychmiast zgłosiła się do Urzędu Miasta z prośbą o jego ponowne wyrobienie, jednak cała procedura potrwała kilka dni. To właśnie w tym czasie osoba, która znalazła dowód zaciągnęła pożyczkę na kwotę 6 tysięcy złotych. Pani Kasia do dziś walczy z placówką pozabankową, która domaga się od niej spłaty zobowiązania. Jest to klasyczne wyłudzenie na dowód. Policja notuje coraz więcej takich zdarzeń.
Działajmy szybko!
Dlaczego tak łatwo uzyskać pożyczkę na nieswoje dane? Firmy pozabankowe bardzo często nie wymagają bowiem osobistego udania się do ich placówki. Wszelkie formalności można załatwić drogą telefoniczną, wysyłając jedynie zeskanowany dowód osobisty do firmy, w której staramy się o zobowiązanie. W niektórych salonach telefonicznych również zauważalna jest podobna procedura. Telefon bowiem zamówić można przez Internet lub telefon. Nierzadko więc zdarzają się sytuacje, w których ludzie, podając się za kogoś innego, wyłudzają na przykład tablety, których wartość bardzo często przekracza dwa tysiące złotych.
Ważne jest więc, że gdy zgubimy dowód osobisty powinniśmy nie tylko udać się do urzędu z prośbą o jego wydanie, lecz także na policję. Najważniejszy jest wówczas czas. Dlaczego? Potencjalny oszust od razu ruszy do działania. Wybierze się do pierwszego lepszego parabanku i będzie próbował wyłudzić tam pieniądze lub postara się o nowy drogi sprzęt na raty. Ważne jest, aby osoby, które straciły dokumenty zgłosiły ten fakt do swojego banku.
Na miejscu trzeba będzie wypełnić odpowiedni formularz, a informacja związana z utratą tak ważnego dokumentu automatycznie wpłynie do bazy danych systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Im szybciej zgłosimy się z naszym problemem, tym większe szanse na to, że złodziej zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Co więcej być może unikniemy wpisania nas na czarną listę Biura Informacji Kredytowej, gdzie trafiają dane osób z nieterminowo spłacanymi zobowiązaniami.
Czy chcesz uzyskać informacje na temat procedur związanych z ubieganiem się o pożyczkę w sytuacji, gdy Twój dowód został skradziony?
Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki, jeśli mój dowód osobisty został skradziony?