Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

Sprawdź na czym polega ustawa antylichwiarska

Istotną sprawą jest to, by wiedzieć, że na ceny składają się niejako dwa prawa. Mowa tutaj o popycie, będącym swoistym zapotrzebowaniem oraz podaży, czyli dostępności danego dobra. Zarówno w przypadku tych praw, jak i chociażby dotyczących pożyczek społecznościowych, państwo reguluje poszczególne segmenty rynku.

Na czym polega ustawa antylichwiarska?

Na czym polega ustawa antylichwiarska?

Zapoznając się z ofertami pożyczek społecznościowych, najczęściej spotkać się można z tymi, których roczny zysk wynosi mniej więcej 20 procent. Co ciekawe, żadna z pożyczek nie ma wówczas większego oprocentowania. Dlaczego się tak dzieje?

Otóż, ustawa antylichwiarska, będąca regulacją prawną, zabrania osiągania oprocentowania większego niż 20 procent. Mimo wiążącym przepisom prawa, zarówno banki, jaki przede wszystkim prywatne instytucje pozabankowe zajmujące się finansami, sprytnie obchodzą te zapisy. Wówczas, na klientów nakładają dodatkowe opłaty. Związane one są zazwyczaj z rozpatrzeniem wniosku, czy dojazdem do domu klienta. Stosowane jest również dodanie do pożyczki pakietu innych świadczeń, typu ubezpieczenie.

Oferty - Sprawdź na czym polega ustawa antylichwiarska

  • OFERUJEMY NAJTAŃSZE SZYBKIE POŻYCZKI...

    OFERUJEMY NAJTAŃSZE SZYBKIE POŻYCZKI NA DOWÓD DLA KAŻDEGO! * w 15 minut na konto * na dowolny cel * bez…zobacz ofertę »

W przypadku serwisów social lending nie zauważa się takiej różnorodności pod względem opłat. Co więcej, maksymalne oprocentowanie to czterokrotność lombardowej stopy, którą ustala Narodowy Bank Polski. Aktualnie stopa lombardowa wynosi 4 procent. Innymi słowy mowa tutaj o około 16 procentach. W celu śledzenia jej, warto odwiedzać oficjalną stronę Narodowego Banku Polskiego.

Wspomniana i bardzo ważna ustawa antylichwiarska skutkuje za równo dla inwestora, pożyczkobiorcy, jak i całego świata pożyczek społecznościowych.

W pierwszym przypadku skupia się na baraku pożyczek z niebywale wysokimi stopami zwrotu. Jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki odgórnie ustalonemu możliwemu oprocentowaniu, którego nie można przekroczyć, gdyż w innym przypadku zostanie naruszone prawo, co w konsekwencji może prowadzić między innymi do zamknięcia działalności danego parabanku, czy serwisu pożyczkowego. Warto zaznaczyć, że wówczas pojawia się znacznie mniej inwestycyjnych okazji. Słaba zdolność finansowa pożyczkobiorcy nie może rekompensować inwestorowi wszelkiego ryzyka przy udziale większych zysków.

Z kolei dla pożyczkodawcy ustawa ta wiąże się z ograniczeniem niektórych możliwości względem zaciągania pożyczek. Tak jak w poprzednim zagadnieniu, osoba, która posiada bardzo niską realną możliwość spłaty, jednocześnie nie rekompensują inwestorowi czynników ryzyka, dzięki wyższym zyskom.

Ponadto, szeroko rozumiana branża pożyczek społecznościowych liczy się ze zmniejszeniem konkurencyjności względem instytucji finansowych. Przede wszystkich chodzi tutaj o te, które posiadają ponadprzeciętną swobodę w kształtowaniu oprocentowanie realnego pożyczki.

Niemniej jednak, ważne jest to, że wzrost stopy lombardowej tożsamy jest z większym potencjalnym zyskiem bezpośrednio z inwestycji. Co więcej, zwiększa równocześnie dostępność pożyczek społecznościowych, czyli social lending.


Komentarze

  1. Dla osób, które na teraz potrzebują gotówki!

    OFERUJEMY NAJTAŃSZE SZYBKIE POŻYCZKI NA DOWÓD DLA KAŻDEGO!

    * w 15 minut na konto
    * na dowolny cel
    * bez zaświadczeń o dochodach
    * bez analizy BIK i KRD

    Kwota od 100 do 30 000

    Pożyczkę pozabankową na już otrzymasz:
    – do domu
    – na poczcie
    – przelewem na koto bankowe
    – w naszej siedzibie firmy

    Zainteresowany? Napisz w komentarzu. Nasze pożyczki z niskim oprocentowaniem nie mają nic wspólnego z lichwą!

Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.