Firma pożyczkowa ma obowiązek weryfikacji Twojej wiarygodności finansowej. Wszelkie sformułowania użyte na portalu iPozyczka.pl takie jak "bez weryfikacji/sprawdzania BIK/baz/biur kredytowych" oznaczają jedynie, że masz szansę otrzymać pożyczkę nawet przy problemach z zadłużeniem.

Ustawa o kredycie konsumenckim a funkcjonowanie parabanków

Ustawa dotycząca kredytu konsumenckiego zawiera przede wszystkim regulacje względem instytucji finansowych, które udzielają różnorodne kredyty konsumpcyjne. Ważne jest więc to, czy zapisy te dotyczą również parabanków, które udzielają szybkich pożyczek – chwilówek.

Parabanki w świetle Ustawy o kredycie konsumenckim

Parabanki w świetle Ustawy o kredycie konsumenckim

Wspomniana ustawa powstała przede wszystkim po to, by chronić pożyczkobiorców przed coraz liczniejszymi, nieuczciwymi praktykami wszelkich instytucji finansowych. Warto wiedzieć, że przepisy te dotyczą zarówno tradycyjnych pożyczek, jak i chwilówek oraz kredytów bankowych, niemniej jednak nie przekraczających kwoty 256 tysięcy złotych.

Ustawa wzbogacona jest o wiele zabezpieczeń różnorodnych praw konsumenckich. Dzięki niej możliwe jest w przeciągu 14 dni od zawarcia umowy odstąpienie bez podawania przyczyny. Wówczas, w ciągu 30 dni pożyczkobiorca musi zwrócić całość zobowiązania oraz naliczone dotychczas odsetki od pożyczanej kwoty.

Niezależnie od rodzaju zobowiązania, instytucja finansowa musi klientowi umożliwić zaznajomienie się z tabelą opłat i prowizji. Co więcej, przekazać musi wszelkie informacje dotyczące zarówno kosztów, jak i całego procesu pożyczkowego. Innymi słowy, podstawowe kwestie dotyczące zaciąganej pożyczki firma musi przekazać potencjalnemu klientowi.

Ustawa o kredycie konsumenckim nie dla parabanków?

Wbrew pozorom, ustawy o kredycie konsumenckim muszą przestrzegać również prywatne instytucje pozabankowe. Mało tego. Dotyczą ich również wszelkie zmiany oraz nowelizacje. Bardzo duże znaczenie przejawia także ustawa antylichwiarska. To ona w dużej mierze reguluje funkcjonowanie firm pożyczkowych. Zgodnie z nią, odsetki nie mogą być wyższe aniżeli czterokrotność stopy lombardowej NBP. Naruszenie tych przepisów skutkuje dla firm finansowych nie tylko zamknięciem działalności, ale również podlega karze ograniczenia wolności nawet do lat dwóch.

W tym momencie pojawia się pytanie: Czy ustawa o kredycie konsumenckim jest przestrzegana przez teraźniejsze parabanki? Otóż, większość z nich skrupulatnie podchodzi do jej zapisów. Te, które pragną szybko wzbogacić się kosztem niczego winnych klientów są wyłapywane. O ich podejrzanych działaniach można dowiedzieć się ze specjalnych stron internetowych. Widnieje na nich aktualna lista parabanków, które nie są w pełni uczciwe. Wśród ostrzeżeń jest również możliwość podawania w mediach informacji o firmach, które dopuszczają się finansowego oszustwa.

Każdy pożyczkobiorca powinien również wiedzieć, że sprytne firmy pożyczkowe omijają wspomniane ustawy. Ograniczając oprocentowanie, nakładają na klientów nieprzyzwoite koszta dodatkowe. Wlicza się w nie na przykład opłaty administracyjne, czy prowizje. Osoby, które o tym nie wiedzą, skupiają się wyłącznie na poznaniu wysokości oprocentowania pożyczki. Działanie to jest bardzo błędne i krzywdzące dla samego zainteresowanego. Stąd warto pamiętać, by wszelkie możliwe parametry pożyczki pozabankowej porównać co najmniej z kilkoma innymi. Takie czynności pozwolą dobrać bezpieczną pożyczkę bez ukrytych kosztów.


Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.