Zadłużenie często zaczyna się bardzo niepozornie. Łatwo jest popaść w pułapkę długów, trudniej jest z nich wyjść. W dzisiejszych czasach jest wiele osób, które wpadły w pętle długów. Zastanówmy się jak postępować w tego typu sytuacjach, kiedy wizyta komornika jest coraz bliższa, a nasz domowy budżet, a także zdrowie bardzo podupadło. A zatem jak skutecznie wyjść z pętli zadłużenia?

Jak wyjść z pętli długów? fot. 401(K)2013
Zacznijmy może od tego, że narastające długi to nie tylko kwestia dotycząca naszej złej sytuacji finansowej. Należy spojrzeć na to w szerszym zakresie, a przede wszystkim na aspekt psychologiczny. Badania jasno pokazują, że posiadanie długów wiąże się z chronicznym, długotrwałym stresem, lękiem czy wstydem oraz ma ogromny wpływ na nasze życie osobiste i relacje rodzinne. Może powodować depresje, nerwice a nawet prowadzić do samobójstwa. Wielu osób mogło sobie pomóc, ale zabrakło im rzetelnej wiedzy, informacji i właściwie podjętych kroków.
Jak pokonać pętle zadłużenia?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić to zmiana sposobu naszego myślenia na bardziej konstruktywny, który nastawiony będzie na właściwe działanie i podjęcie odpowiednich kroków. W pierwszej kolejności należy stworzyć plan, na podstawie zebranych informacji. Pamiętajmy, że im więcej ich znajdziemy tym lepiej dla nas, przeszukajmy internet, to wielka skarbnica wiedzy. Musimy zacząć działać, siedzenie z założonymi rękoma jeszcze bardziej pogorszy sytuację! Przedstawiamy kilka ważnych rad jak postępować w sytuacjach, kiedy pętla zadłużenia zaciska nam się na szyi:
- Powiadom swój bank o problemach ze spłatą zobowiązania. Pod żadnym pozorem nie ukrywaj się, bo to pogorszy sprawę! W tego typu sytuacjach niektóre banki proponują różnego rodzaju wyjścia np. zmniejszenie rat, przedłużenie terminu spłaty czy karencje w spłacie zobowiązania.
- Masz możliwość zamiany kredytu na zupełnie inny i na nowych warunkach w innej palcówce bankowej. Dlatego odwiedź kilka oddziałów i zrób rozeznanie
- Staraj się spłacać przynajmniej część raty kredytowej, to na pewno o wiele korzystniejsze od niespłacania swojego długu w ogóle.
- Staraj się nie wydawać wszystkich pieniędzy na opłacanie swoich rat kredytowych, ponieważ musisz posiadać jakieś zaoszczędzone pieniądze w razie nagłych i niespodziewanych wydatków.
- Skrupulatnie planuj swój budżet i wcześniej pomyśl o jakimś regularnym odkładaniu pieniędzy, oczywiście na miarę swoich możliwości. Naucz się prawidłowo oszczędzać.
- Inwestowanie według ekspertów nie jest wbrew pozorom takie trudne, więc pomyśl o jego nauce już dziś. Jest mnóstwo książek na ten temat, a także informacji w internecie.
- Staraj się nie spłacać długów żądnymi pożyczkami.
- Nie bądź bierny, weź odpowiedzialność za siebie i pamiętaj, że praktycznie każde działanie jest lepsze od chowania głowy w piasek! Nie bój się szukać pomocy wśród rodziny i znajomych.
1. Jakie są najlepsze strategie, aby wyjść z pętli zadłużenia?
2. Czy istnieją konkretne kroki, które można podjąć, aby spłacić długi i uniknąć kolejnych?
3. Jakie są najważniejsze czynniki do rozważenia przy próbie wyjścia z długów?
4. Czy istnieją programy lub organizacje, które mogą pomóc w zredukowaniu zadłużenia?
5. Czy powinienem rozważyć konsolidację długów?
6. Jakie są najważniejsze skutki finansowe i emocjonalne związane z pętlą zadłużenia?
7. Czy istnieją metody zarządzania budżetem, które mogą pomóc w wyjściu z pętli zadłużenia?
8. Czy powinienem rozmawiać z profesjonalistą finansowym?
9. Jak mogę zabezpieczyć się przed powtórnym popadnięciem w pętlę zadłużenia po jej wyjściu?
10. Czy istnieje jakiś określony czas, w którym mogę pozbyć się długów?