Konsumenci, szukając najlepszego kredytu długoterminowego patrzą przede wszystkim na wysokość jego kosztów. Innymi słowy, powinien on być możliwie najtańszy. Niemniej jednak to nie jedyne kryterium. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak odpowiednio porównać oferty instytucji finansowych? Warto znać odpowiedzi na te istotne pytania.
Od czego zależna jest wysokość zobowiązania?
Wiadome jest, że kredytobiorca musi zwrócić wraz z zaciąganą kwotą stosowne odsetki. To jednak nie jedyne koszta związane z tym zobowiązaniem. Instytucje finansowe wiedzą, że osoby zainteresowane wysokimi kredytami zwracają uwagę na comiesięczne raty. Co więcej, wprowadzają wówczas takie opłaty dodatkowe, które nie mają wpływu na ogólne oprocentowanie kredytu. Mimo to, stanowią nie małe obciążenie finansowe kredytobiorcy.
Wszystko zależne wówczas jest od wysokości pozyskiwanego zobowiązania. Jeśli jest ono naprawdę duże, to koszta mogą nawet sięgnąć granicy kilkunastu tysięcy złotych. Co ciekawe, niekiedy chociażby część tych kosztów należy ponieść na starcie kredytu. Najczęstszymi opłatami dodatkowymi są: prowizja, koszta przygotowania wniosku, prowizja za szybsza spłatę, koszty wyceny, obowiązki dodatkowe, na przykład konieczność posiadania karty kredytowej, czy specjalnego konta w banku.
Najlepsza ofert kredytowa powinna więc charakteryzować się zarówno niskim oprocentowaniem, jak i możliwie niewielkimi dodatkowymi opłatami. Niezależnie od ich wysokości, bardzo ważne jest to, by została zaakceptowana jeszcze przed finalizacją całej transakcji.
W jaki sposób porównywać długoterminowe kredyty?
Kluczową rolą przy porównywaniu kredytów, celem znalezienia tego najkorzystniejszego jest zapoznanie się z wysokością oprocentowania oraz konkretnych rat kredytu. Z kolei na resztę całkowitego kosztu kredytu składa się na przykład prowizja oraz odsetki. To właśnie jego całkowita wartość w połączeniu z wnioskowaną kwotą stanowi całość zobowiązania.
Pamiętać jednak należy, że opłaty te podawane są w oparciu o dotrzymywanie warunków umowy kredytowej. W innym przypadku należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, gdyż instytucje finansowe nakładają na konsumenta koszta związane z odsetkami, ale i wszelkiego rodzaju ponagleniami do zapłaty. Mowa tutaj o monitach, ale i wystawiania różnych zaświadczeń.
Celem porównania tych danych, warto skorzystać ze specjalnych rankingów oraz gotowych porównywarek internetowych. Bardzo ważne jest to, że opcje te są w pełni darmowe i aktualne. Co więcej, zawierają specjalne odnośniki do konkretnych stron internetowych banków. Wówczas można potwierdzić wiarygodność wszelkich opłat oraz warunków i parametrów.
Zostaw komentarz