Profi CreditMax do 25 000 złRRSO 53,98%Wniosek
AXI Karta kredytowaWniosek

^Reklama

W obronie praw konsumenta – Związek Firm Pożyczkowych

Utworzony Związek Firm Pożyczkowych ma na celu obronę praw konsumenta poprzez prowadzenie działań prokonsumenckich, a także budowanie standardów w sektorze niebankowym. Związek ma również za zadanie być reprezentantem instytucji pozabankowych i zabierać głoś w dyskusji publicznej. Ma być głównym uczestnikiem w pracach, które dotyczą zmian w prawie firm pozabankowych, a przede wszystkim w wprowadzeniu Rzeczywistej Miesięcznej Stopy Oprocentowania.

Związek Firm Pożyczkowych broni praw konsumenta fot. 15   FuFuWolf / cc

Związek Firm Pożyczkowych broni praw konsumenta fot. 15 FuFuWolf / cc

Co to jest Związek Firm Pożyczkowych?

Przez ostatni czas powstało bardzo wiele kontrowersji wokół sektora firm niebankowych. Dlatego też powstał Związek Firm Pożyczkowych. Wreszcie na czele sektora niebankowego stanie jakiś przedstawiciel i będzie reprezentował interesy firm niebankowych. W skład Związku wchodzi sześć instytucji, co stanowi połowę rynku firm niebankowych online. Wśród nich jest duża i znana firma Vivus Finance. Prezes jednej z największych firm pożyczkowych podkreśla, że firma firmie nierówna. Nie można każdej instytucji niebankowej traktować tak samo, bowiem obok małych firm, które są często firmami sezonowymi, istnieją także rzetelne, duże podmioty, które liczą się na naszym rynku i prowadzą równocześnie działalność międzynarodową w wielu krajach, a nie tylko w Polsce. Dlatego też poziom usług takich instytucji jest dużo wyższy i posiada wieloletnią tradycję.

Kto może należeć do Związku?

Jak twierdzą eksperci ds. finansowych Związek Firm Pożyczkowych na pewno przyczyni się do samoregulacji tej części rynku finansowego, jak również doprowadzi do wprowadzenia ogólnych standardów. Wiedzmy, że ZFP nie jest zamkniętą organizacją, bowiem jak potwierdza jej prezes, chce ona współpracować ze wszystkimi podmiotami, jakie świadczą pożyczki niebankowe. Przyjętym do ZFP może być każda firma, która przejdzie weryfikację, ponieważ założeniem Związku jest reprezentowanie tylko tych firm, które spełniają wymogi biznesowe, ale i także etyczne. Jeżeli w jakiś, nawet najmniejszy sposób dana firma jest podejrzana o naruszanie prawa pożyczkodawcy nie zostanie przyjęta do Związku. Kolejnym istotnym kryterium jest to z jakich środków firma pozabankowa udziela pożyczek. Czy są to własne środki firmy czy pochodzą z depozytów klientów. Instytucje, które pożyczają pieniądze, pochodzące od klientów nie mogą zostać członkami Związku.

Funkcje Związku

Związek Firm Pożyczkowych jest nakierowany na zmianę myślenia Polaków i pokazanie im jak ważne jest właściwe i racjonalne planowanie swoich finansów. Związek chce również nawiązać dialog ze wszystkimi firmami z sektora niebankowego, aby stworzyć standardy na podstawie, których będą działać wszystkie instytucje pozabankowe. Na głosy na temat wprowadzenia nadzoru nad firmami niebankowymi ZFP wypowiada się jasno, Związek będzie dążył do samoregulacji, ale przy współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego, Narodowym Bankiem Polskim, jaki i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Związek chce tworzyć nowe rozwiązania legislacyjne, które przede wszystkim mają dotyczyć wyliczenia kosztu pożyczki (RMSO). Rzeczywista Miesięczna Stopa Oprocentowania będzie zdaniem ZFP najwłaściwszą miarą, która wyliczy koszt pożyczki, zaciągniętej na krótki okres czasu. ZFP dąży także do stworzenia bazy, czyli spisu pożyczek niebankowych, które zostały udzielone. Dzięki takiemu rejestrowi możliwe będzie właściwe kontrolowanie udzielonych pożyczek.


Zostaw komentarz

Porady

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane newsy

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.

Wybrane artykuły

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.